Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina NGC 2818

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

NGC 2818 je krásná planetární mlhovina, plynový rubáš umírající slunci podobné hvězdy. Mohl by to být docela dobře pohled do budoucnosti, kterou čeká naše vlastní Slunce poté, co asi dalších 5 miliard let bude ve svém jádru spalovat vodík a konečně přejde na jadernou fúzi helia. Zvláštní je, že se NGC 2818 nachází uvnitř řídké otevřené hvězdokupy NGC 2818A, která je ve vzdálenosti asi 10 000 světelných let v jižním souhvězdí Kompas (Pyxis). Jelikož se otevřené hvězdokupy po několika stech miliónech let rozptylují, tak tato musí být výjimečně stará, aby se jeden z jejích členů vyvinul do stádia planetární mlhoviny. Ve vzdálenosti hvězdkokupy by planetární mlhovina NGC 2818 měřila asi 4 světelné roky. Hubblův snímek je kompozitem expozic přes úzkopásmové filtry a emise atomů dusíku, vodíku a kyslíku v mlhovině reprezentuje červenou, zelenou a modrou barvou.

Štítky: Planetární mlhovina, Open star cluster, Ngc2818, Ngc2818a


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »