Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Had v temnotách

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de Chile)

Nádherným prostranstvím hvězd na tomto teleskopickém pohledu ve vyslovitelném souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) se středem naší Mléčné dráhy vinou tmaví hadi mlhovin. Tento zakroucený útvar je dobře znám jako Hadí mlhovina. V seznamu je uveden jako Barnard 72 (B72), jedna ze 182 tmavých značek na obloze katalogizovaných počátkem 20. století astronomem E. E. Barnardem. Na rozdíl od jasných emisních mlhovin a hvězdokup jsou Barnardovy mlhoviny mezihvězná mračna zakrývajícího plynu a prachu. Jejich tvary jsou vidět v kosmické siluetě, protože se nacházejí v popředí pohledu do bohatých polí hvězd a zářivých hvězdných porodnic blízko roviny naší Galaxie. Mnohé z Barnardových temných mlhovin jsou nejspíše místy budoucího vznikání hvězd. Barnard 72 je asi 650 světelných let daleko. Hvězdné pole s modravou hvězdou 44 Ophiuchi vlevo dole má zhruba 2 stupně, neboli v odhadované vzdálenosti Hadí mlhoviny téměř 20 světelných let.

Štítky: Tmavá mlhovina, Snake Nebula, B72, Barnard


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »