Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Heliosu

Uznání: Carla Thomas, courtesy DFRC, NASA

Téměř sto let po historickém letu bratří Wrightů v prosinci 1903 vzlétl sluncem poháněný letoun NASA pojmenovaný na Helios. Na snímku nahoře je vidět dálkově pilotovaný Helios v srpnu 2001 letící rychlostí 40 kilometrů za hodinu na obloze ve výši 3000 metrů severozápadně od Kauai na Havaji v USA. Toto vpodstatě ultralehké létající křídlo se 14 elektrickými motory postavila firma AeroVironment Inc. Impozantní křídlo Heliosu o rozpětí 247 stop překonává rozpětí a dokonce i délku Boeing 747 a pokrývají je sluneční články. Prototypový letoun stoupal v denních hodinách až nakonec dosáhnul výšky téměř 30 000 metrů a tak překonal rekordy pro neraketová letadla. Helios sloužil jako technologický demonstrátor, ale v extrémně řídkém ovzduší 30 000 metrů nad Zemí se let Heliosu téměř přiblížil podmínkám okřídleného letu v atmosféře Marsu.

Štítky: Airplane, Helios, Solar power


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »