Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk a Galaxie

Uznání a copyright: Martin Mark

Mrštil ten záblesk člověk? Ne. I když to tak může vypadat, tak ve skutečnosti ten člověk míří ve směru jasného záblesku družice Iridium, krátkého odrazu slunečního světla od komunikační družice na oběžné dráze kolem Země. Pokud se lesklé antény družic Iridium se na svých drahách dostanou do vhodné polohy s pozorovatelem a Sluncem, tak vytvoří záblesk jasnější, než je kterákoliv hvězda na noční obloze. Záblesky Iridium trvají typicky několik sekund, což je déle, než trvá většina meteorů. Také na rozdíl od meteorů jsou záblesky symetrické a předpověditelné. Záblesk na snímku pochází od družice Iridium 15 a nastal minulý týden nad jižním Estonskem. Na dobře naplánovaném snímku je v pozadí nádherná obloha včetně centrálního pásu naší Galaxie Mléčné dráhy, která svisle probíhá snímkem.

Retrospektiva: Dnešek historii APODu.

Štítky: Milky Way Galaxy, Záblesk Iridia, Družice


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »