Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 87: Srážka galaxií z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope; Processing: Douglas Gardner

Toto je tanec smrti. Jak spolu tyto dvě velké galaxie zápasí, ta je zároveň spojuje kosmický most hvězd, plynu a prachu, který se táhne přes 75 000 světelných let. Most samotný je silným důkazem, že oba tyto nesmírné systémy hvězd prošly blízko sebe a podstoupily bouřlivé slapy vyvolané vzájemnou gravitací. Dalším důkazem je to, že zepředu viděná galaxie NGC 3808A vykazuje mnoho mladých modrých hvězdokup, které se zrodily při překotném vzniku hvězd. Zdá se, že ta z boku viděná galaxie vlevo (NGC 3808B) je obalená do materiálu, který přemosťuje galaxie a je kolem ní podivný polární prstenec. Dohromady je tato soustava známa jako Arp 87 a technicky se morfologicky klasifikuje jako pekuliární. Takovéto interakce se táhnou přes miliardy let, přičemž opakované blízké průchody by nakonec měly vyústit do smrti jedné z galaxií v tom smyslu, že zůstane nakonec jen jedna galaxie. I když tento scénář vypadá podivně (pekuliárně), tak galaktické srážky se považují za běžné a Arp 87 představuje krok v takovém nevyhnutelném procesu. Pár galaxií Arp 87 je asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva. Ta výrazná, z boku viděná spirála daleko vlevo, se zdá být vzdálenější galaxie pozadí a s probíhající srážkou nesouvisí.

Štítky: Arp 87, Merging galaxies, Spirální galaxie


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »