Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova a cefeidy ze spirální galaxie UGC 9391

Uznání: NASA, ESA, and A. Riess (STScI/JHU) et al.

Co nám může tato galaxie povědět o rychlosti rozpínání vesmíru? Možná, že hodně, jelikož v UGC 9391 jsou vidět nejenom cefeidy (červené kroužky), ale také nedávná supernova typu Ia (modré X). Oba typy objektů mají standardní jasnosti, přičemž cefeidy jsou typicky vidět poměrně blízko, zatímco supernovy jsou mnohem dále. Proto je tato spirální galaxie tak důležitá, protože umožňuje navázat kalibraci mezi blízkými a vzdálenými částmi vesmíru. Nedávná analýza nových údajů z Hubble o UGC 9391 a několika podobných galaxiích nečekaně podpořila předchozí náznaky, že se cefeidy a supernovy rozpínají s vesmírem trochu rychleji, než se čekalo z měření expanze raného vesmíru. Na základě četných úspěchů souladu kosmologie raného vesmíru astrofyzici nyní energicky spekulují o možných příčinách tohoto nesouladu. Kandidáti na vysvětlení se pohybují od senzačních, jako je zahrnutí neobvyklých typů kosmologických komponent jako je fantomová energie a temné záření, k obyčejným, včetně statistických odchylek a podcenění zdrojů systematických chyb. K rozřešení této hádanky se plánují četná pozorování.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1250+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Proměnné hvězdy cefeidy, Supernova, Spirální galaxie, MouseOver


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »