Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červení skřítci nad Lamanšským průlivem

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees, TWAN)

Vysoko nad velkými bouřkovými systémy na planetě Zemi jsou velice krátce vidět tajemní červení skřítci. Tyto tančící, bleskům podobné jevy, byly zaznamenány z nízké oběžné dráhy Země, z vysoko letících letadel nebo jako zde na videu z vrcholu hory v severní Francii. Video bylo pořízeno v noci 28. května, za pozoruhodně jasného pohledu bez jakýchkoliv překážek na bouřkový systém z mnoha cel, který řádil asi 600 kilometrů daleko nad Lamanšským průlivem. Červené skřítci trvají jen pár milisekund a je známo, že souvisí s bouřkami. O podstatě těchto prchavých jevů a o jejich vztahu k jiným bleskovým jevům v horní atmosféře jako jsou modré výtrysky nebo družicemi detekované pozemské gama záblesky, zůstává ještě mnoho neznámého.

Štítky: Red sprite, Blesk, Bouře


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »