Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Tureckem

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Příští týden vyvrcholí meteorický roj Perseid, zpravidla nejlepší meteorický roj v roce. Pozorovatel pod jasnou oblohou z tmavého místa může uvidět jasný meteor co minutu. Meteory jsou ve skutečnosti zrnka hornin, které se odlouply od komety Swift-Tuttle a pokračovaly v obíhání Slunce, až se vypařily v zemské atmosféře. Na kompozitním snímku je loňské maximum meteorického roje Perseid, jak bylo vidět nad Tureckem. Bylo zachyceno dostatečné množství meteorů, aby bylo možné vystopovat radiant roje zpátky do souhvězdí Persea zcela vlevo. Perseidy budou stále trochu aktivní i při úplném zatmění Slunce 21. srpna, což by mohla být příležitost pro nějakého šťastného astrofotografa zachytit Perseidu ve dne.

Památné APODy: Meteorické roje

Štítky: Turkey, Perseidy, Meteorický roj


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »