Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra do Měsíce v Mariových horách

Uznání: NASA, Lunar Orbiter 2; Inset: Lunar Reconnaissance Orbiter

Mohli by lidé žít pod povrchem Měsíce? Japonská družice Měsíce SELENE v roce 2009 zobrazila na Měsíci v Mariových horách (Marius Hills) zvláštní jámu, možný světlík do podzemního lávového tunelu a tak podpořila tuto zajímavou možnost. Následná pozorování družicí Měsíce NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) ukázala, že díra v Mariových horách MHH (Marius Hills Hole) vizuálně dosahuje hloubky téměř 100 metrů a je několik set metrů široká. Nedávno byly znovu podrobeny analýze údaje ze zemi pronikajícího radaru ze SELENE a ty ukázaly řadu zvláštních sekundárních ozvěn, které naznačují, že by pod Mariovými horami mohly existovat rozsáhlé lávové tunely až do hloubky možná kilometrů, které by byly velké i pro města. Takové tunely by mohly chránit budoucí měsíční kolonie od velkých výkyvů teplot, dopadů mikrometeoritů a od škodlivé sluneční radiace. Možná, že by se podzemní lávové tunely daly i uzavřít, aby mohly obsahovat dýchatelný vzduch. Lávové tunely nejspíš vznikly před miliardami let, když byly na Měsíci aktivní sopky. Na snímku je povrch oblasti Mariových hor zachycený v letech 1960-tých družicí NASA Lunar Orbiter 2, zatímco vložený snímek MHH pochází z nadále fungující družice NASA LRO. Je vidět několik vulkanických dómů, a vpravo nahoře je kráter Marius.

Štítky: Mariovy hory, Měsíc, Obydlí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »