Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 474: Obálky a hvězdné proudy

Uznání: CFHT, Coelum, MegaCam, J.-C. Cuillandre (CFHT) & G. A. Anselmi (Coelum)

Co se děje s galaxií NGC 474? Četné vrstvy emise vypadají zvlášť a nečekaně složité, přestože je tato eliptická galaxie na méně hloubkových snímcích poměrně bezvýrazná. Příčina těch obálek není v současnosti známá, ale možná to jsou slapové ohony, které souvisejí s troskami po pohlcení mnoha menších galaxií během poslední miliardy let. Obálky by mohly být také něco jako vlny na rybníku, kdy právě probíhající srážka se spirální galaxií těsně nad NGC 474 vyvolává hustotní vlny, které se pak tímto galaktickým obrem šíří. Ať už je příčina jakákoliv, tak snímek, na který se díváte, potvrzuje rostoucí shodu na tom, že přinejmenším některé eliptické galaxie vznikly v nedávné minulosti a že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou ve skutečnosti hladká, ale mají složitější strukturu vyvolanou častými interakcemi s menšími okolními galaxiemi, nebo jejich pohlcováním. Jedním příkladem takovéto nečekané komplexity je halo naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. NGC 474 měří asi 250 000 světelných let a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces).

Štítky: NGC 474, Elliptical galaxy, Shells


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »