Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a východ Slunce

Uznání: NASA, International Space Station, Ricky Arnold

Na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) můžete obdivovat polární záře jen do východu Slunce. Potom se pozadí Země stane příliš jasné. Rychlá oběžná dráha ISS kolem Země znamená, že po západu Slunce to obvykle trvá méně než 47 minut. Na snímku je pod ISS vidět na obzoru vpravo nahoře zelená polární záře, zatímco vlevo nahoře už zase hrozí východ Slunce. Pozorování polárních září z vesmíru je úžasné a její proměnlivé tvary se dají přirovnat k obří zelené měňavce. Polární záře se skládají z energetických elektronů a protonů, které dopadly ze Slunce do magnetického pole Země a pak dál po spirále dolů k Zemi tak rychle, že způsobují záření molekul a atomů v atmosféře. ISS obíhá zhruba ve stejné výšce jako jsou polární záře a mnohokrát prolétá právě přes tenké horní vrstvy polárních září, což ale nijak neohrožuje ani kosmonauty, ani to nemění tvar tvar polární záře.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD

Štítky: Východ slunce, Polární záře, Kosmická stanice


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »