Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a východ Slunce

Uznání: NASA, International Space Station, Ricky Arnold

Na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) můžete obdivovat polární záře jen do východu Slunce. Potom se pozadí Země stane příliš jasné. Rychlá oběžná dráha ISS kolem Země znamená, že po západu Slunce to obvykle trvá méně než 47 minut. Na snímku je pod ISS vidět na obzoru vpravo nahoře zelená polární záře, zatímco vlevo nahoře už zase hrozí východ Slunce. Pozorování polárních září z vesmíru je úžasné a její proměnlivé tvary se dají přirovnat k obří zelené měňavce. Polární záře se skládají z energetických elektronů a protonů, které dopadly ze Slunce do magnetického pole Země a pak dál po spirále dolů k Zemi tak rychle, že způsobují záření molekul a atomů v atmosféře. ISS obíhá zhruba ve stejné výšce jako jsou polární záře a mnohokrát prolétá právě přes tenké horní vrstvy polárních září, což ale nijak neohrožuje ani kosmonauty, ani to nemění tvar tvar polární záře.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD

Štítky: Východ slunce, Polární záře, Kosmická stanice


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »