Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa mikrovlnného pozadí z družice Planck

Uznání: European Space Agency, Planck Collaboration

Z čeho je náš vesmír? Evropská kosmická agentura ESA vypustila družici Planck a od roku 2009 do 2013 mapovala do bezprecedentních podrobností jemné teplotní rozdíly nejstaršího známého povrchu - pozadí oblohy, které po sobě zanechal náš vesmír, kdyz se poprvé stal průhledným pro světlo a tak pomohla odpovědět na tuto otázku. Visible in all directions, this Kosmické mikrovlnné pozadí je vidět ve všech směrech a je složitou tapisérií, která mohla ukazovat jenom horké a studené vzory pozorované ve vesmíru složeného ze specifických typů energií , které se vyvíjejí specifickými způsoby. Konečné výsledky oznámené minulý týden opět potvrdily, že se náš vesmír skládá většinou z tajemné a neznámé temné energie a že dokonce i většina zbývající hmotné energie je podivně tmavá. Additionally, the "final" 2018 Planck data Planckova "závěrečná" data z roku 2018 dále impozantně stanovila věk vesmíru na asi 13,8 miliardy let a lokální poměr zrychlování zvaný Hubblova konstanta na 67,4 (+/- 0.5) km/sec/Mpc. Je zvláštní, že Oddly, this early-universe determined Hubblova konstanta určená z ranného vesmíru je mírně nižší, než konstanta zjištěná jinými metodami v pozdním vesmíru, což vyvolává napětí a způsobuje diskuse a spekulace.

Štítky: CMBR, Mikrovlnné pozadí, Planck


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »