Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Širokoúhlý pohled na Velké Americké zatmění

Uznání a copyright: Nicolas Lefaudeux

Světlo sluneční korony je vidět jenom v přelétavé tmě úplného zatmění Slunce. Jasný sluneční kotouč normálně rozsáhlou koronu přezařuje, ale pohled na vnější atmosféru Slunce je kouzelný. Ovšem jemné podrobnosti a extrémní rozsah jasnosti korony, i když postřehnutelné lidským okem, je notoricky velmi těžké fotografovat. Zde na obrázku složeného z více než 120 snímků pečlivým digitálním procesem je podrobný širokoúhlý pohled na sluneční koronu pořízený při Velkém Americkém zatmění v srpnu 2017. Jasně jsou vidět spletité vrstvy a zářivé kaustiky neustále se měnící směsi horkého plynu a magnetických polí. Za Měsícem a Sluncem jsou vidět stovky hvězd až 11. magnitudy, přičemž zcela vpravo je červený Mars. Příští úplné zatmění Slunce nastane 2. července a bude vidět při západu Slunce z úzkého pásu přes Chile a Argentinu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-04-30 Korona úplného zatmění Slunce v HDR
  2. Wikipedia: Corona
  3. APOD: 2008-09-20 Ztemnělá obloha
  4. HDR-AstroPhotography.com: HDR astrophotography by Nicolas Lefaudeux
  5. NASA: Eclipse 2017: Who? What? Where? When? and How?
  6. Oxyfresh.com: Foto: kočičky jedna na druhé
  7. NASA: Understanding the Magnetic Sun
  8. Wikipedia: Magnitude (astronomy)
  9. APOD: 2018-07-09 Cesta k Marsu
  10. Wikipedia: Solar eclipse of July 2, 2019
  11. Wikimedia: Animovaný gif zatmění 2.7.2019
  12. Wikipedia: Chile
  13. Wikipedia: Argentina

Štítky: Americké zatmění, Total solar eclipse, Wide field


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 (Lemmon) Koláž

Jde o koláž mnoha snímků, datumy jsou vepsané přímo do fotek. Jde o mix záběrů z astromodifikovaného Canonu 60D, 200 mm F2.8 USM II (Crop) + Seestaru S50. Comet aligned v Pixinsight a další post produkce klasická pro komety. Vyhradil jsem si na ní prakticky všechny jasné noci. Překvapením byla trhlina v oblačnosti trvající asi 1,5 hodiny v noci na 7.10, kdy se po úmorné práci podařilo kometu z dat vydolovat. Situaci značně komplikoval Měsíc. Zajímavostí je nedaleká galaxie NGC 3180.

Další informace »