Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach a hvězdné světlo v M78

Uznání a copyright: Richard S. Wright Jr.

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a jasnými mlhovinami. Jedna z nejjasnějších je M78, blízko středu tohoto teleskopického pohledu, který pokrývá oblast severně od pásu Orionu. Modravá mlhovina vzdálená asi 1500 světelných let samotná měří asi 5 světelných let. Její modrý odstín způsobuje prach, který přednostně odráží modré světlo horkých, žhavých hvězd z této oblasti. Je snadné vidět, že toto místo oblohy protkávají tmavé prachové pásy a další mlhoviny, včetně mnoha Herbig-Harových objektů, energetických výtrysků ze vznikajících hvězd. Ovšem na snímku chybí McNeilova mlhovina. Tato záhadná proměnná mlhovina je velkým objevem rozpoznaným teprve v roce 2004 a nachází se u tmavého pásu prachu vpravo nahoře od větší M78. McNeilova mlhovina souvisí s protohvězdou a někdy je na snímcích této hodně fotografované oblasti vidět a někdy ne. McNeilova mlhovina od minulého roku zeslábla a na tomto hloubkovém snímku z února 2019 není přítomná.

Seznam odkazů v popisu

  1. UNH.edu: The Interstellar Medium
  2. SEDS.org: Messier 78
  3. NASA: Messier 78
  4. Astronomy.cz: Leoš Ondra: Pleiades: Mix your own reflection nebula
  5. UCR.edu: Why is the sky blue?
  6. Wikipedia: Herbig-Haro object: Discovery and history of observations
  7. APOD: 2004-02-19 McNeilova mlhovina
  8. SkyAndTelescope.com: The Case of the Vanishing Nebula

Štítky: Orion, Mcneil's nebula, M78


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »