Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyndsova temná mlhovina 1251

Uznání a copyright: Francesco Sferlazza, Franco Sgueglia, Astro Brallo

V Lyndsově temné mlhovině (LDN) 1251 vznikají hvězdy. Toto prachové molekulární mračno plyne nad rovinou naší Galaxie Mléčné dráhy ve vzdálenosti asi 1000 světelných let a je součástí komplexu temných mlhovin mapovaných do oblasti Kefeova plamene. Astronomické výzkumy neprůhledných mezihvězdných mračen přes celé spektrum ukazují energetické rázové vlny a výtoky související s nově zrozenými hvězdami, včetně červené záře s výpovědní hodnotou z Herbig-Harových objektů rozesetých po tomto ostrém snímku. Na scéně se také schovávají vzdálené galaxie pozadí, vizuálně pohroužené za oblastí prachu. Hloubkové teleskopické zorné pole zachycené pomocí širokopásmových filtrů zabírá na obloze dva měsíční úplňky, nebo v odhadované vzdálenosti LDN 1251 asi 17 světelných let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Catalogue of Dark Nebulae
  2. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  3. arXiv.org: Infrared and Radio observations of a small group of protostellar objects in the molecular core, L1251-C
  4. Wikipedia: Herbig–Haro_object

Štítky: Ldn 1251, Ldn 1251, Molekulární mračno, Molekulární mračno, Star-formation, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »