Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání skřítků v HD

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN)

Tento jev nastává nad našimi hlavami na nebi, nikoliv nad mořem. Jedná se o druh blesku známý jako rudý skřítek, ovšem do takových podrobností bývá vyfotografován jen velice vzácně. I když skřítci byli zaznamenání po více než 30 let, tak jejich podstata zůstává neznámá. Vyskytují se v některých bouřkách, ale ve většině nejsou. Tyto záhadné vzplanutí světla v horní atmosféře po kratičkou dobu připomínají obří medúzu. Vysokorychlostní videa dokázala před několika léty pořídit podrobnosti toho, jak se rudí skřítci ve skutečnosti vyvíjejí. Tento snímek byl pořízen minulý měsíc ve vysokém rozlišení z Itálie. Jedna ze zvláštních charakteristik skřítků je, že jsou poměrně chladní, pohybují se spíše v rozmezí dlouhých fluorescenčních trubic, než horkých žárovek. Celkově vzato se rudí skřítci vyskytují jen po zlomky sekund a nejlépe se dají spatřit ze strany nad silnými bouřkami.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Hidden Life of Thunderstorms
  2. Wikipedia: File:Largelionsmanejellyfish.jpg
  3. APOD: 2014-10-13 Záblesk sprajtu zpomaleně
  4. Wikipedia: Sprite_(lightning)
  5. Facebook: Stephane Vetter - Sprites en Haute Définition ...
  6. Wikipedia: Italy
  7. NASA: Scientists Seek Sprite Light Source
  8. Wikipedia: Fluorescent_lamp
  9. Wikipedia: Incandescent_light_bulb
  10. APOD: 2019-02-25 Blýskání červených skřítků nad Kununurrou
  11. APOD: 2016-12-05 Blýskání nad Koloradem

Štítky: Blesk, Sprite, Vyskoké rozlišení


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »