Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrémní výbuch černé díry

Uznání: X-ray: Chandra: NASA/CXC/NRL/S. Giacintucci, et al., XMM-Newton: ESA/XMM-Newton; Radio: NCRA/TIFR/GMRT; Infrared: 2MASS/UMass/IPAC-Caltech/NASA/NSF; Text: Michael F. Corcoran (NASA, Catholic U., HEAPOW)

Astronomové věří, že našli doposud nejsilnější výbuch černé díry ve Vesmíru. Na kompozitním obrazu ve falešných barvách je vidět kupa galaxií v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) Obraz obsahuje rentgenové snímky (z observatoří Chandra a XMM-Newton) v purpurové barvě a rádiový snímek (z indického radioteleskopu Giant Metrewave Radio Telescope) v modré (spolu s infračerveným snímkem galaxií a hvězd v bílé barvě pro srovnání). Čárkovaná čára ohraničuje dutinu rozfouknutou superhmotnou černou dírou, která se ukrývá ve středu galaxie označeném křížkem. Dutinu vyplňuje rádiová emise. Předpokládá se, že toto velké rozfouknutí nastalo kvůli černé díře, která toho snědla příliš a zakusila "vrhnutí černé díry", což vyústilo do vyvržení silného rádiového výtrysku do mezigalaktického prostoru. Množství energie potřebné k rozfouknutí této dutiny odpovídá asi 10 miliardám výbuchů supernov.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Big Blowout in Ophiuchus
  2. SI.edu: Ophiuchus Galaxy Cluster: Record-Breaking Explosion by Black Hole Spotted
  3. APOD: 2018-03-26 Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky
  4. Constellation-Guide.com: Ophiuchus Constellation
  5. NASA: X-Rays
  6. SI.edu: Chandra X-Ray observatory
  7. ESA.int: ESA's X-ray space observatory XMM-Newton
  8. NASA: Radio Waves
  9. DuckDuckGo.com: Giant Metrewave Radio Telescope
  10. NASA: Infrared waves
  11. APOD: 2017-06-25 Superbublina N44
  12. Youtube.com: Muse-Supermassive Black Hole lyrics
  13. NASA: Radio Waves
  14. SI.edu: ophiuchus_BU.mp4
  15. Berkeley.edu: Black Holes FAQ
  16. APOD: 2012-12-05 Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A
  17. Ytimg.com: Foto: kocourek :-)

Štítky: Ophiuchus, Výbuch, Rentgenové paprsky


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »