Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Labuť: Bublina a Srpek

Uznání a copyright: Wissam Ayoub

Bohatým polem hvězd v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus) plují mračna prachu a plynu. Na teleskopickém pohledu je vidět mlhovina Mýdlová bublina (vlevo dole) a Srpková mlhovina (vpravo nahoře). Obě mlhoviny vznikly v závěrečné fázi života hvězd. Srpková mlhovina, též známá jako NGC 6888, vznikla, když její jasná centrální hmotná Wolf-Rayetova hvězda WR 136 v silném hvězdném větru odhodila svou vnější obálku. WR 136 zuřivě spaluje své nukleární palivo a blíží se ke konci svého krátkého života, který skončí výbuchem supernovy. Mlhovina Mýdlová bublina byla objevena v roce 2013 a je nejspíš planetární mlhovinou, konečnou obálkou Slunci podobné hvězdy o nízké hmotnosti s dlouhým životem odsouzenou stát se pomalu chladnoucím bílým trpaslíkem. Obě hvězdné obálky jsou zhruba 5000 světelných let daleko. Srpková mlhovina je ovšem při rozměru 25 světelných let větší.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2015-08-19 Střed Labutě
  2. AstroBin.com: Wissam_Astrophoto: Crescent Nebula and Soap Bubble NGC 6888
  3. APOD: 2015-01-13 Mlhovina Mýdlová bublina
  4. APOD: 2016-06-10 NGC 6888: Mlhovina Srpek
  5. Wikipedia: Wolf–Rayet star
  6. NASA: Hubble View: Wolf-Rayet Stars, Intense and Short-Lived
  7. Wikipedia: Wolf–Rayet_star#Supernovae
  8. StarImager.com: PN G75.5+1.7 - Ju1 (Jurasevich 1): A New Planetary Nebula Discovered from the Mount Wilson Observatory
  9. Wikipedia: Planetary_nebula

Štítky: PN Ju 1, Mlhovina Mýdlová bublina, Ngc6888, Mlhovina Srpek


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

R3 panstarrs

Vznikala za počasí -2°C bezvětří téměř ideální. Kometa zaznamenaná přibližně na 1/3 vzdálenosti mezi hvězdou Markab k Sheatu v Pegase přesněji RA/DEC 23h 07m +19°51' Jasností mi připomíná časy s podzimním Lemmonem někdy na přelomu září a října

Další informace »