Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orbity potenciálně nebezpečných planetek

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Jsou planetky nebezpečné? Některé jsou, ale pravděpodobnost, že nebezpečná planetka zasáhne Zemi během daného roku je malá. Některá masová vymírání v minulosti zřejmě způsobily dopady planetek, a tak se stalo pro lidstvo prioritou najít a katalogizovat takové planetky, které by jednoho dne mohly život na Zemi neblaze ovlivnit. Na obrázku jsou orbity více než tisíce známých potenciálně nebezpečných planetek (PHAs - Potentially Hazardous Asteroids). Tyto zdokumentované převracející se hromady kamenů a ledu měří více než 140 metrů a přibližují se k Zemi blíže než 7,5 miliónů kilometrů, což je asi 20násobek vzdálenosti k Měsíci. Ačkoliv žádná z těchto planetek v příštích 100 letech Zemi nezasáhne, tak ne všechny PHAs byly objeveny a na 100 let je mnohé orbity těžké předpovědět. Pokud by planetka takové velikosti dopadla na Zemi, tak by mohla například způsobit nebezpečné vlny cunami. K prozkoumání strategií pro záchranu Země NASA ještě letos plánuje start sondy DART (Double Asteroid Redirection Test). Na Zemi samozřejmě každý den dopadají kameny a kusy ledu mnohem menších rozměrů, které obvykle nepředstavují žádné nebezpečí a někdy způsobují nezapomenutelné bolidy a meteory.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Cretaceous–Paleogene extinction event
  2. NASA: Asteroid Watch
  3. APOD: 2017-03-26 Želvuška v mechu
  4. NASA: PIA17041: Orbits of Potentially Hazardous Asteroids (PHAs)
  5. Wikipedia: Potentially_hazardous_object
  6. Wikimedia: Balanced_Rock.jpg
  7. Youtube.com: KT Asteroid Impact
  8. NASA: WISE Revises Numbers of Asteroids Near Earth
  9. Wikipedia: Impact_event
  10. Youtube.com: Japan Earthquake: Helicopter aerial view video of giant tsunami waves
  11. Wikipedia: Double_Asteroid_Redirection_Test
  12. NASA: Double Asteroid Redirection Test (DART) Mission
  13. APOD: 2021-01-31 Planetky ve velké vzdálenosti
  14. APOD: 2013-02-18 Velký ruský meteor 2013
  15. APOD: 2012-11-19 Leonidy nad Monumentálním údolím

Štítky: Asteroids, PHAs, Orbity


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »