Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a Krab

Uznání a copyright: Jose Mtanous

Toto pěkné zorné pole v souhvězdí Býka (Taurus) zabírá na obloze něco přes 2 stupně, neboli 4 úplňky. Vpravo nahoře od středu snímku je vidět slabá načervenalá skvrna objektu M1 (Messier 1), též známého jako Krabí mlhovina. M1 je prvním objektem slavného katalogu lovce komet 18. století Charlese Messiera věcí, které rozhodně nejsou komety. Snímek vytvořený z obrazových dat pořízených letos 11. října však kometu obsahuje. Vlevo pod středem snímku je slabá nazelenalá koma a prachový ohon periodické komety 67P Čurjumov-Gerasimenko(vá), též známé jako kometa s Rosettou. V 21. století se nakonec stala místem posledního odpočinku robotů z planety Země. Kometa s Rosettou se nyní vrací do vnitřní Sluneční soustavy a blíží se do svého dalšího perihelu, neboli největšího přiblížení ke Slunci, které nastane 2. listopadu. K největšímu přiblížení k Zemi, k perigeu dojde 12. listopadu, ale tehdy bude kometa příliš slabá pro pozorování pouhým okem.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Messier 1 (The Crab Nebula)
  2. Wikipedia: 67P/Churyumov–Gerasimenko
  3. NASA: Rosetta and Philae
  4. APOD: 2021-09-10 Kometa s Rosettou v dohledu
  5. TheSkyLive.com: Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko

Štítky: Kometa, 67p, Churyumov-Gerasimenko, Rosetta, M1, Krabí mlhovina


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »