Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Shackleton kamerou ShadowCam

Uznání: NASA, ShadowCam, Korea Aerospace Research Institute, Arizona State University

Kráter Shackleton leží na jižním pólu Měsíce. Vrcholky kolem kráteru o průměru 21 kilometrů jsou ve slunečním světle, ale dno Shackletonu je v tmavém trvalém stínu. Přesto byl pořízen tento snímek zastíněného lemu okraje a dna kráteru Shackleton kamerou NASA ShadowCam z paluby sondy KPLO (Korea Pathfinder Lunar Orbiter) vypuštěné v srpnu 2022. Kamera ShadowCam, která je asi 200krát citlivější než například úzkoúhlá kamera sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), byla navržena tak, aby mohla snímat trvale zastíněné oblasti měsíčního povrchu. Tyto oblasti, které nepodléhají přímému slunečnímu záření, by měly být zásobárnou vodního ledu a dalších těkavých látek usazených po dávných dopadech komet a budou užitečné pro budoucí mise na Měsíc. Trvale zastíněné oblasti jsou i tak stále osvětlovány odrazy slunečního světla od blízkého měsíčního terénu. Na tomto velice podrobném snímku z kamery ShadowCam je šipkou vyznačena stopa, kterou vytvořil jediný balvan valící se po stěně kráteru Shackleton. Ve spodní části je vyznačeno měřítko snímku.

Seznam odkazů v popisu

  1. ASU.edu: LROC: The Lunar South Pole
  2. APOD: 2011-04-23 Stíny u lunárního jižního pólu
  3. NASA: NASA’s ShadowCam Images Lunar South Pole Region
  4. APOD: 2010-10-25 Pod měsíčním povrchem byl zjištěn vodní led
  5. ASU.edu: Traversing the Shackleton de Gerlache Ridge
  6. ASU.edu: ShadowCam First Look

Štítky: Lunar south pole, Kráter Shackleton, Shadow, Psr


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »