Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, výtrysk a slavná černá díra

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

Jasná eliptická galaxie Messier 87 (M87) je domovem superhmotné černé díry, kterou v roce 2017 zachytil celoplanetární pozemský dalekohled EHT (Event Horizon Telescope) na vůbec prvním snímku černé díry. M87 je obří galaxií v Kupě galaxií v Panně ve vzdálenosti asi 55 milionů světelných roků a na tomto infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu je vykreslená v modrých odstínech. Ačkoli se M87 jeví převážně jako beztvará a připomíná mračno, tak Spitzerův snímek zaznamenává detaily relativistických výtrysků vyrážejících z centrální oblasti galaxie. Na vloženém snímku vpravo nahoře je vidět, že výtrysky samotné měří tisíce světelných roků. Jasnější výtrysk, který je vidět vpravo, se přibližuje k nám. Naproti tomu ráz vytvořený jinak neviditelným vzdalujícím se výtryskem osvětluje slabší oblouk materiálu. Historický obraz černé díry na vloženém snímku vpravo dole je vidět v kontextu ve středu obří galaxie a relativistických výtrysků. Superhmotná černá díra obklopená materiálem, který padá dovnitř, je zdrojem obrovské energie pohánějící relativistické výtrysky z centra aktivní galaxie M87, byť na Spitzerově snímku není rozlišená. Snímek M87 pořízený dalekohledem Event Horizon Telescope byl nyní vylepšen a ukazuje ostřejší pohled na slavnou superhmotnou černou díru.

V NASA: Týden černých děr

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-20 M87: Eliptická galaxie s výtryskem
  2. EventHorizonTelescope.org: Blog
  3. NASA: Spitzer Captures Messier 87
  4. APOD: 2004-12-11 Energetický výtrysk v M87
  5. APOD: 2019-04-11 První horizont -obraz černé díry v měřítku
  6. NASA: NASA Animation Sizes Up the Universe’s Biggest Black Holes
  7. NASA: Telescopes Unite in Unprecedented Observations of Famous Black Hole
  8. NOIRLab.edu: A Sharper Look at the First Image of a Black Hole

Štítky: M81, Černá díra, Horizont událostí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »