Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kráter Stickney, největší kráter na marsovském měsíci Phobos, je pojmenován po Chloe Angeline Stickney Hallové, matematičce a manželce astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil oba měsíce Rudé planety v roce 1877. Kráter Stickney má průměr přes 9 kilometrů, takže je téměř o polovinu větší než samotný Phobos a je tak velký, že impakt, kterým vznikl tento malý měsíček téměř rozbil. Tento zpracovaný barevný snímek kráteru Stickney a okolí pořídila kamera HiRISE na palubě sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), když v březnu 2008 prolétala asi šest tisíc kilometrů daleko od Fobosu. Přestože gravitace na povrchu planetce podobného Fobosu je menší než 1/1000 gravitace Země, tak pruhy naznačují, že se průběhu času po stěnách kráteru sesunul materiál. Světle namodralé oblasti poblíž okraje kráteru by mohly naznačovat relativně čerstvě odkrytý povrch. Původ podivných rýh podél povrchu je záhadný, ale může souviset s nárazem, který tento kráter vytvořil.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Angeline_Stickney
  2. Archive.org: An astronomer's wife; the biography of Angeline Hall
  3. APOD: 2003-10-24 Marsovy měsíce
  4. Arizona.edu: Phobos Imaged by HiRISE
  5. APOD: 2017-07-21 Fobos: Měsíček u Marsu
  6. NASA: Phobos
  7. APOD: 2004-11-20 Stereo Fobos
  8. Harvard.edu: Excavating Stickney crater at Phobos

Štítky: Phobos, Mars, Asaph hall, Chloe angeline stickney


31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »