Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2018  >  Únor  >  Podmanivý zážitek s rudým Měsícem

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podmanivý zážitek s rudým Měsícem

Uznání a copyright: Petr Horálek (http://www.astronom.cz/horalek/)

Popis:

Na scéně z pláže Lamai thajského ostrova Ko Samui se několik nadšených lidí dívá do nebe na speciální "superúplněk" z pondělka 31. ledna 2018. Ten se totiž zabarvil do ruda. Jde o příběh úplného zatmění Měsíce, který začíná v dolní polovině snímku, kdy se částečně zatmělý Měsíc poprvé ukázal v pomalu se rozpadající oblačnosti. Jak stoupal kolmo vzhůru, pomalu se celý nořil do plného zemského stínu. A pak se z něj na více jak hodinu stal oranžovo-červený "duch", obklopený mnoha hvězdami při záhy tmavé noční obloze. Nicnetušící Thajci na tento večer připravili každoúplňkovou párty, zahrnující i fantastická ohnivá představení, čímž byl celý zážitek o to zajímavější. Každý se několikrát dlouze díval do toho podivného Měsíce s úvahami, co se vlastně na té obloze děje. Jen pár lidí ale znalo skutečný důvod - že Měsíc prochází stínem Země a zároveň odráží slabý svit našeho soumraku/rozbřesku na svém povrchu. Více barev pak přišlo po konci úkazu, kdy znovu zjasňující Měsíc ozářil řídkou oblačnost přecházející přímo před ním a vykouzlil barevný jev zvaný atmosférická koróna.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Lamai beach, ostrov Ko Samui, Thajsko

Datum pořízení: 31.01.2018

Optika: Sigma 24 mm Art f1.4@f2.8

Montáž: stativ

Snímač: CMOS (Canon 6D)

Zpracování:

PS CC2017

Postup:

Multiexpozice ze stativu při ISO 200, proměnlivé expozice pro krajinu a jednotlivé fáze zatmění.

Štítky: Zatmění měsíce, ČAM
Přejít na kompletní výsledky


17. vesmírný týden 2026

17. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 4. do 26. 4. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše, která projde kolem Uranu a nad jihozápadem je Jupiter. Konjunkce planet na ranní obloze je nám bohužel skryta. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) projde mezi Zemí a Sluncem a bude vidět v koronografu SOHO. Úspěšný třetí start zaznamenala společnost Blue Origin se svojí raketou New Glenn, přičemž první stupeň opět úspěšně přistál na mořské plošině. Úspěšné testy má za sebou i celá Super Heavy Starship chystající se na další testovací let v květnu. Aleš Svoboda podstupuje třetí závěrečnou část výcviku. Před pěti lety se na Marsu vznesl vrtulníček Ingenuity.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Comet C/2025 R3 (PANSTARRS) at perihelion

Comet C/2025 R3 (PANSTARRS) at perihelion EXIF: ???? Camera - Nikon D600a ???? Optics - Samyang 135mm F2.0 ED UMC on Skywatcher Star Adventurer I - not guided Manfrotto MT055XPRO3 ⏱️ time sky - Tracked 8x single shots each frame ISO 1000, f2, 30 sec ⏱️ time foreground - Panorama from 4x single shots each frame ISO 100, f2, 15 sec

Další informace »