Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2008  >  Březen  >  Mesicni stinohra v unoru 2008

Česká astrofotografie měsíce - Březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mesicni stinohra v unoru 2008

Uznání a copyright: Petr Horalek

Popis: Jedna se o volnou asociaci videi natocenych behem poloviny unorove lunace, ktera koncila prekrasnym mesicnim zatmenim. V pozadi hraje Enigma. Prvni polovina snimku patri skladbe Le Roi Est Mort, Vive Le Roi! (Kral zemrel, at zije kral!), ktera ma symbolizovat konec Mesice novem a jeho pocatek, zrozeni coby srpku na obloze. Uplne zatmeni pak doprovazi Following the sun, nebot zatmeni skutecne ukazuje, jak Mesic doprovazi slunecni paprsky vzdycky, a to i behem uplneho zatmeni, kdyz se zbarvi v jejich dlouhovnne slozce.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Zabery Mesice byly porizeny vesmes na Hvezdarne barona Artura Krause v Pardubicich (detail srpku byl natocen pres refraktor 150/2200 na teto hvezdarne). Zabery na zatmeni Mesice 21. unora 2008 byly porizeny na Slovensku pobliz vesnice Sklabina (nedaleko m

Datum pořízení: 21. unora 2008

Optika: Videokamera Panasonic NV-GS500 ve formatu 16:9 PAL.

Zpracování: Zadny ze zaberu nepodlehl grafickym upravam. Filmecek byl vytvoren v programu Sony Vegas 5.0 a do formatu wmv preveden pres Windows movie maker.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »