Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2022  >  Duben  >  Erupce M4 v přímém přenosu 28. 3. 2022

Česká astrofotografie měsíce - Duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce M4 v přímém přenosu 28. 3. 2022

Uznání a copyright: Martin Gembec (http://)

Popis: Dalekohledy na pozorování Slunce zůstaly na terase iQLANDIE po dopoledním programu, kdy jsme jej pozorovali se školní skupinou. Rozhodl jsem se občas zkusit, zda bude vhodné udělat nějaké snímky. V záznamu erupční aktivity GOES 16 bylo zrovna vidět už třetí zvýšení aktivity asi na úrovni C3, tak jsem cestou na WC zkusil zkontrolovat, jak to vypadá. V aktivní oblasti nebylo podle očekávání nic zvláštního, jen mě zaujala jedna malá jasná skvrnka a slabounké jasnější vlákenko, asi z oné slabší erupce. Po návratu do kanceláře jsem se zmínil kolegyni a ta se konečně zmínila, že se tedy také půjde podívat, když už to tam stojí. Jaký byl můj šok a naše překvapení, když jsme v okuláru spatřili dvě výrazná vlákna bílé barvy vedle sebe. Okamžitě jsem zkontrolovat záznam na GOES 16, kde v tu chvíli bylo vidět, že probíhá erupce nejméně kategorie M3. Bylo asi 13:23 SELČ. Pořídil jsem ve 13:24 snímek mobilem za okulárem a okamžitě se rozhodl změnit plány a nejít se konečně najíst a místo toho přinést počítač a CCD kamerku. Zaznamenával jsem poté situaci každých 5 minut - pro nedostatek místa na disku jen krátké záznamy 200 až 500 snímků ve dvou různých expozičních úrovních. V přiložené kompozici jsou snímky delší expoziční dobou, kde je aktivní oblast mírně přeexponovaná. Vzhledem k chvění obrazu ale není v přeexponovaných místech ve snímcích kratší expozicí o mnoho více vidět. Byl to mimořádný okamžik. O podobném záznamu erupce jsem snil od 1. 10. 2011, kdy se mi podobnou náhodou podařilo pozorovat erupci M1 také od jejího maxima až po následný pokles. Věřím, že to nebylo naposledy a doufá, že u nějaké extrémní to někdy vyjde i na pokus spatřit něco v bílém světle.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Liberec, iQLANDIA

Datum pořízení: 28.03.2022

Optika: Lunt 60TC Ha/B1200

Montáž: SW EQ-3-2

Snímač: QHY5III-224C

Zpracování: Sluneční dalekohled Lunt 60TC Ha/B1200, kamera QHY5III-224C, natáčena videa 200 až 500 snímků, výběr poloviny nejlepších v Autostakkert! 3 byl následně zostřen v Registaxu 6.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »