Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2006  >  Srpen  >  γ a η Cyg

Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

γ a η Cyg

Uznání a copyright: Gaugg Pavel

Pokud má komise každý měsíc těžkou úlohu vybrat z mnoha došlých fotografií jednu nejlepší, o srpnové "České astrofotografii měsíce" to platí dvojnásob.

Nakonec zvítězil snímek Pavla Gaugga z Vamberku, zachycující rozsáhlou oblast emisních mlhovin mezi γ a η Labutě. Toto souhvězdí, ležící v oblasti velké trhliny v Méčné dráze, je podobnými objekty přímo naplněno. Vzpomeňme například NGC 7000 (Sevení Amerika), komplex vodíkových mlhovin kolem γ Cyg, nebo známý komplex řasových mlhovin. Ty se také stávají nejčastějšími objekty zájmu astrofotografů. Avšak ostatní oblasti Labutě zůstávají trochu stranou. A jak nám ukazuje právě vítězná fotografie, je to velká škoda.

Popsat všechny objekty na obrázku zachycené by zabralo poněkud delší prostor než máme vyhrazen pro tento kráký popisek, ale jedno si odpustit nemůžeme. Nedaleko prolínajících se vodíkových mlhovin D20, D15, D9, D10, D6, S109 se nachází planetární mlhovina NGC 6888, zvaná "srpkovitá". Za její vznik může Wolf-Rayetova hvězda WR 136 nacházející se v jejím středu. Ta každých 10000 let odvrhuje silným hvězdným větrem obálku o hmotě odpovídající hmotě Slunce a je velmi pravděpodobné, že tato hvězda skončí nakonec svůj život mohutným výbuchem supernovy. Možná se tak našim vzdáleným potomkům postará o nový objekt k fotografování.

My můžeme tedy nakonec poděkoval Pavlu Gauggovi nejen za nádherný pohled na tuto 5000 světelných let vzdálenou mlhovinu, ale i za trochu neznámý pohled do rozervaného světa vodíkových mlhovin v souhvězdí Labutě.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Vamberk

Datum pořízení: 22.07.2006 začátek cca. 11h30min

Optika: EF 200mm f/2,8

Montáž: Sky Watcher EQ6 Synta

Snímač: Canon EOS 300D upravený

Zpracování:

formát RAW, odečteny temné snímky, snímky složeny a zprůměrovány. Kombinace vyladěna ve photoshopu - vyvážení bílé, vyladěny křivky, nastaveno tmavé pozadí, ve snímku zredukován šum. Speciální techniky: SMI a Hight pass filtr.

Postup:

Expozice: 14x5min. při 1600 ISO a světelnosti f/3,5 přes CLS a UV-IR cut filtr. Navádění bez pointace, pouze se zapnutou nahrávkou manuálně napointované PEC.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »