Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2006  >  Září  >  Mlhovina Helix

Česká astrofotografie měsíce - Září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix

Uznání a copyright: Ing. Martin Myslivec

Popis: Pěkná a úhlově velká planetární mlhovina ve Vodnáři. Využil jsem záříjových jasných dnů, kdy mlhovina kulminuje kolem půlnoci a pořídil tento snímek. Při focení jsem díky malé výšce nad obzorem trochu zápasil se seeingem, který nedovolil úplně dobře zaostřit, ale i tak je snímek myslím velmi pěkný.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Hradec Králové, Bělečko

Datum pořízení: 22-23.9.2006

Optika: Dalekohled: Newton 210/1000mm Montáž: Upravená montáž EQ6 Pointace: TVGuider na refraktoru Borg 77ED

Postup: 20 dílčích snímků ve formátu RAW pořízeno modifikovaným fotoaparátem Canon EOS300D (ATC CL-1 filtr + Baader UV/IR cut filtr), při citlivosti 1600ASA, expozičními časy 5 minut. Snímky byly zpracovány pomocí SW SubRAW (aplikace darkframe + flatfield). Aplikována mírná redukce šumu v kanálu Luminace pomocí Neat Image. V Adobe Photoshopu pak byla provedena korekce úrovní a ořez.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »