Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2006  >  Září  >  Mlhovina Helix

Česká astrofotografie měsíce - Září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix

Uznání a copyright: Ing. Martin Myslivec

Popis: Pěkná a úhlově velká planetární mlhovina ve Vodnáři. Využil jsem záříjových jasných dnů, kdy mlhovina kulminuje kolem půlnoci a pořídil tento snímek. Při focení jsem díky malé výšce nad obzorem trochu zápasil se seeingem, který nedovolil úplně dobře zaostřit, ale i tak je snímek myslím velmi pěkný.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Hradec Králové, Bělečko

Datum pořízení: 22-23.9.2006

Optika: Dalekohled: Newton 210/1000mm Montáž: Upravená montáž EQ6 Pointace: TVGuider na refraktoru Borg 77ED

Postup: 20 dílčích snímků ve formátu RAW pořízeno modifikovaným fotoaparátem Canon EOS300D (ATC CL-1 filtr + Baader UV/IR cut filtr), při citlivosti 1600ASA, expozičními časy 5 minut. Snímky byly zpracovány pomocí SW SubRAW (aplikace darkframe + flatfield). Aplikována mírná redukce šumu v kanálu Luminace pomocí Neat Image. V Adobe Photoshopu pak byla provedena korekce úrovní a ořez.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »