Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  200 let meteoritu Žebrák v Národním muzeu v Praze

200 let meteoritu Žebrák v Národním muzeu v Praze

14. října 1824 dopadl poblíž Hvězdárny Žebrák meteorit. Je vystaven v Národním muzeu v Praze na čestném místě. Přesně 200 let poté vás zveme k jeho návštěvě.

Místo konání akce: Národní muzeum v Praze
Typ akce: Astronomické setkání
Termín konání akce: 14.10.2024 od 16:00 do 18:00

14. října 1824 dopadl poblíž Hvězdárny Žebrák meteorit. Je vystaven v Národním muzeu v Praze na čestném místě. Přesně 200 let poté vás zveme k jeho návštěvě.

V pondělí 14. října v 16:00 vás zveme do mineralogického oddělení Národního muzea, kde o meteoritu pohovoří Mgr. Dalibor Velebil z mineralogicko-petrologického oddělení, Vláďa Slezák a Jan Florian. Na místě zazní i příběh meteoritu Žebrák namluvený zpěvákem Petrem Rezkem. Rezervace velmi omezeného počtu míst na webu: https://www.hvezdarnazebrak.cz/pages/hvezdarna-zebrak/program/rezervace.php - v tomto případě vás prosíme o rezervaci max 1 - 2 míst.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Žebrák


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »