Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  4. Praktikum pozorovatelů Slunce - zákresy

4. Praktikum pozorovatelů Slunce - zákresy

Sluneční sekce ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a Hvězdárnou Františka Pešty pořádá: 4. Praktikum pozorovatelů Slunce - zákresy Zákresy sluneční fotosféry jsou jedním z nejstarších a technicky nejméně náročných metod pozorování Slunce, která má stále vedoucí místo ve výzkumu dlouhodobého vývoje sluneční aktivity. Na výzkum cyklů sluneční aktivity je potřeba mít co nejdelší datovou řadu pozorovanou stejnou metodou. Význam systematického pozorování metodou kresby tedy stoupá s každým dalším rokem. Astronomů, pozorujících Slunce nedigitální metodou ubývá, navzdory samotnému využití tedy nejen vzdělávacímu, ale i možnosti připojit se do mezinárodních databází.

Místo konání akce: Strahovská 205, Praha 1-Hradčany, Česko
Typ akce: Školení/Kurz/Workshop
Termín konání akce: 15.06.2024 od 8:30 do 17:00

Základní informace
• Praktikum se bude konat v prostorách Štefánikovy hvězdárny na Petříně
• ve dnech 15. 6. 2024 od 9:00 hod..
• Prezence účastníku od 8:30 hod..
• Za akci se neplatí konferenční poplatek - stravu nehradíme.
• Sobotní oběd si každý účastník řeší sám - možný domluvený oběd.
Přednášející
Vlastislav Feik - Hvězdárna Františka Pešty, vedoucí sítě ČESLOPOL
Přihlášení účasti
• počet míst je omezen
• Pro přihlášení na praktikum napište mail na: vlastafeikgmail.com
• s informacemi: Jméno, příjmení, organizace (nepovinné),
• Přihláška je závazná!
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Slunce


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »