Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  4. Praktikum pozorovatelů Slunce - zákresy

4. Praktikum pozorovatelů Slunce - zákresy

Sluneční sekce ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a Hvězdárnou Františka Pešty pořádá: 4. Praktikum pozorovatelů Slunce - zákresy Zákresy sluneční fotosféry jsou jedním z nejstarších a technicky nejméně náročných metod pozorování Slunce, která má stále vedoucí místo ve výzkumu dlouhodobého vývoje sluneční aktivity. Na výzkum cyklů sluneční aktivity je potřeba mít co nejdelší datovou řadu pozorovanou stejnou metodou. Význam systematického pozorování metodou kresby tedy stoupá s každým dalším rokem. Astronomů, pozorujících Slunce nedigitální metodou ubývá, navzdory samotnému využití tedy nejen vzdělávacímu, ale i možnosti připojit se do mezinárodních databází.

Místo konání akce: Strahovská 205, Praha 1-Hradčany, Česko
Typ akce: Školení/Kurz/Workshop
Termín konání akce: 15.06.2024 od 8:30 do 17:00

Základní informace
• Praktikum se bude konat v prostorách Štefánikovy hvězdárny na Petříně
• ve dnech 15. 6. 2024 od 9:00 hod..
• Prezence účastníku od 8:30 hod..
• Za akci se neplatí konferenční poplatek - stravu nehradíme.
• Sobotní oběd si každý účastník řeší sám - možný domluvený oběd.
Přednášející
Vlastislav Feik - Hvězdárna Františka Pešty, vedoucí sítě ČESLOPOL
Přihlášení účasti
• počet míst je omezen
• Pro přihlášení na praktikum napište mail na: vlastafeikgmail.com
• s informacemi: Jméno, příjmení, organizace (nepovinné),
• Přihláška je závazná!




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Slunce


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Magellanovy oblaky

Fotografováno v severním Chile poblíž hvězdárny Observatorio Cerro Mamalluca, fotoaparát Panasonic Lumix DMC FZ200 na stativu bez dalekohledu, clona 2,8, ISO 3200, exp. 15 sec, neupravováno. Nejsem astrofotograf, jedná se o amatérský pokus pořízený během cestování po Chile

Další informace »