Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: co se děje ve vyšších vrstvách atmosféry Slunce? (2. díl)

Astrofyzikální přednáška: co se děje ve vyšších vrstvách atmosféry Slunce? (2. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na druhou přednášku cyklu na téma On the outer solar atmosphere, kterou v anglickém jazyce prosloví Jaroslav Dudík z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 23.10.2018 od 10:40 do 12:10

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus zbývajících přednášek Jaroslava Dudíka:
23.10.2018 10:40
What is a solar flare; how flares are observed; standard (CSHKP) solar flare model in 2D; recent observations consistent with the 2D model: reconnection inflow and outflow; tether-cutting reconnection as a mechanism triggering solar flares and eruptions; origin of flare plasma: chromospheric evaporation; three-dimensional reconnection in a magnetic null-point, late phase of solar flares; three-dimensional reconnection without null-points: quasi-separatrix layers, standard solar flare model in 3D; slipping reconnection as the tether-cutting mechanism; new types of reconnection in three dimensions.

25.10.2018 14:50
Atomic processes: excitation, de-excitation, ionization, and recombination; statistical equilibrium and classical spectral synthesis for collisionally dominated plasma; the case for non-equilibrium: rapid processes in solar atmosphere; non-equilibrium ionization (NEI): heating and cooling; non-equilibrium ionization in the presence of flows: hydrodynamic models of coronal loops; nanoflare storms and NEI; departures from Maxwellian distribution: non-thermal plasma with high-energy tails; spectral synthesis in non-Maxwellian conditions; diagnostics of non-Maxwellian distributions from line spectra; integrating NEI and non-Maxwellians.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Astronomický ústav UK, Vybrané kapitoly z astrofyziky


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »