Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: co se děje ve vyšších vrstvách atmosféry Slunce? (3. díl)

Astrofyzikální přednáška: co se děje ve vyšších vrstvách atmosféry Slunce? (3. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na poslední přednášku cyklu na téma On the outer solar atmosphere, kterou v anglickém jazyce prosloví Jaroslav Dudík z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 25.10.2018 od 14:50 do 16:20

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus poslední přednášky Jaroslava Dudíka:
25.10.2018 14:50
Atomic processes: excitation, de-excitation, ionization, and recombination; statistical equilibrium and classical spectral synthesis for collisionally dominated plasma; the case for non-equilibrium: rapid processes in solar atmosphere; non-equilibrium ionization (NEI): heating and cooling; non-equilibrium ionization in the presence of flows: hydrodynamic models of coronal loops; nanoflare storms and NEI; departures from Maxwellian distribution: non-thermal plasma with high-energy tails; spectral synthesis in non-Maxwellian conditions; diagnostics of non-Maxwellian distributions from line spectra; integrating NEI and non-Maxwellians.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Astronomický ústav UK, Vybrané kapitoly z astrofyziky


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »