Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: co se děje ve vyšších vrstvách atmosféry Slunce? (3. díl)

Astrofyzikální přednáška: co se děje ve vyšších vrstvách atmosféry Slunce? (3. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na poslední přednášku cyklu na téma On the outer solar atmosphere, kterou v anglickém jazyce prosloví Jaroslav Dudík z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 25.10.2018 od 14:50 do 16:20

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus poslední přednášky Jaroslava Dudíka:
25.10.2018 14:50
Atomic processes: excitation, de-excitation, ionization, and recombination; statistical equilibrium and classical spectral synthesis for collisionally dominated plasma; the case for non-equilibrium: rapid processes in solar atmosphere; non-equilibrium ionization (NEI): heating and cooling; non-equilibrium ionization in the presence of flows: hydrodynamic models of coronal loops; nanoflare storms and NEI; departures from Maxwellian distribution: non-thermal plasma with high-energy tails; spectral synthesis in non-Maxwellian conditions; diagnostics of non-Maxwellian distributions from line spectra; integrating NEI and non-Maxwellians.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Astronomický ústav UK, Vybrané kapitoly z astrofyziky


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »