Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: dynamika černých děr v hustých hvězdokupách (2. díl)

Astrofyzikální přednáška: dynamika černých děr v hustých hvězdokupách (2. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na druhou přednášku cyklu na téma Dynamics of black holes in dense stellar systems, kterou v anglickém jazyce prosloví Sambaran Banerjee z Univerzity v Bonnu ve Spolkové republice Německo.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 05.11.2019 od 14:50 do 16:20

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus zbývajících přednášek Sambarana Banerjeeho:
5.11.2019 14:50 - Dynamics of black holes:
Continuing from Lecture 1, this lecture will focus on dynamical interactions among stellar-mass black holes in a star-cluster environment. The different mechanisms of pairing up black holes in such environments to produce gravitational-wave emitting sources, especially for the LIGO and the LISA instruments, will be discussed. Examples will be presented from the literature. Observational signatures for dynamically-formed gravitational-wave sources will be highlighted.

6.11.2019 14:00 - On the masses of stellar-mass black holes:
The discussions from Lecture 2 will continue in the first part. Then an overview of the different N-body codes utilized for studying such problems will be given. Finally, we will have a literature overview of what is known and widely discussed about masses of black holes (the so called "black hole zoo") produced through stellar supernovae and how they are being adopted in various numerical codes.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vybrané kapitoly z astrofyziky, Astronomický ústav UK, Přednáška 


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »