Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: numerická řešení parciálních diferenciálních rovnic (3. díl)

Astrofyzikální přednáška: numerická řešení parciálních diferenciálních rovnic (3. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na třetí přednášku cyklu na téma Numerical solution of partial differential equations, kterou v anglickém jazyce prosloví Pavel Ševeček z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy v Praze.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 18.12.2019 od 14:00 do 15:30

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus přednášek Pavla Ševečka:
Lectures will cover basics of numerical solution of PDEs, using both Eulerian (FDM, FEM) and Lagrangian (SPH) approaches:
1) Finite difference method: Explicit vs. implicit schemes. Leapfrog integrator, predictor-corrector methods, Runge-Kutta, Bulirsch-Stoer. Truncation error and stability. Boundary conditions. 2D and 3D problems. Solution of sparse linear systems.
2) Finite element method: Weak formulation of PDEs. Method of weighted residuals, Galerkin method. Mass and stiffness matrix. (Semi-)linearization, Picard iteration. Dirichlet and Neumann boundary conditions.
3) Smoothed particle hydrodynamics: SPH kernels. Discretization of hydrodynamic equations. Conservation laws vs. discretization error. Smoothing lengths, adaptive spatial resolution. Artificial viscosity. Surface representation and surface forces. Initial and boundary conditions, ghost particles. Efficient neighbour queries.

Navazující přednášky v cyklu:
středa 8.1.2020 od 14:00
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vybrané kapitoly z astrofyziky, Astronomický ústav UK, Přednáška 


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »