Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: o vesmírných urychlovačích (1. díl)

Astrofyzikální přednáška: o vesmírných urychlovačích (1. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na úvodní přednášku cyklu na téma Diffusive shock acceleration, kterou v anglickém jazyce prosloví Anabella Araudo z výzkumného centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech a z Astronomického ústavu Akademie věd České Republiky v Praze.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.11.2019 od 14:00 do 15:30

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus přednášek Anabelly Araudo:
Diffusive shock acceleration (DSA) is the most established mechanism to accelerate particles in astrophysical sources where shocks are present. In these lectures we will review the most important ingredients of the DSA theory, as well as well known particle accelerators in the Universe.

13.11.2019 14:00
Historical background and motivation. Astrophysical (collision-less) shocks. Determination of the particle spectrum through the synchrotron emission.

19.11.2019 14:50
Fermi I acceleration process. Fokker-Planck equation and its solutions.

20.11.2019 14:00
Particle accelerators in the Universe (e.g. supernova remnants, active galactic nuclei, gamma-ray bursts).




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Astronomický ústav UK, Vybrané kapitoly z astrofyziky


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »