Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: sopky napříč sluneční soustavou (3. díl)

Astrofyzikální přednáška: sopky napříč sluneční soustavou (3. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na třetí z cyklu čtyř přednášek na téma Vulkanismus ve sluneční soustavě, kterou v češtině prosloví Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.12.2017 od 14:00 do 15:30

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Abstrakt přednášek Petra Brože:
V rámci cyklu čtyř přednášek se zájemci budou moci seznámit s projevy vulkanismu na různých tělesech sluneční soustavy a se základními fyzikálními procesy, které jej řídí. Nejprve se dozvíme, jak vulkanismus funguje a proč k jeho vzniku dochází, abychom se následně podívali na druhy a rozšíření sopečné činnosti na Zemi. Poté se vydáme na další terestrické planety (Merkur, Venuši a Mars) a velké měsíce planet sluneční soustavy (např. pozemský Měsíc, Jupiterovo měsíc Io), kde si ukážeme, jaké důkazy o sopečné činnosti na těchto těles máme k dispozici a o čem nám přítomnost sopečné činnosti na těchto světech vypovídá. Zaměříme se také na to, jak prostředí, ve kterém k sopečné činnosti dochází, ovlivňuje její průběh i výsledný vzhled sopek a také se budeme bavit o exotických variantách sopečné činnosti odehrávajících se na některých měsících plynných obrů a trpasličích planetách, kdy na povrch těchto těles není vyvrhována směs roztavených silikátových hornin, ale směs vody, ledu a různých solí v procesu kryovulkanismu.

Navazující přednáška v cyklu:
středa 13.12.2017 od 14:00




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vybrané kapitoly z astrofyziky, Astronomický ústav UK, Přednáška 


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »