Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astronomický den na Jizerce

Astronomický den na Jizerce

V sobotu 16. 5. 2015 od 13.00 proběhne na Jizerce v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy tradiční Astronomický den pro veřejnost. Pořádá Astronomický ústav Akademie věd ČR, Klub astronomů Liberecka – pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci se SUNDISK s.r.o. a Hvězdárnou Turnov.

Místo konání akce: osada Jizerka - Jizerské hory
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 16.05.2015 od 13:00 do 23:59

Program akce:

 • 13:00 - začátek pozorování Slunce (fotosféra, chromosféra), probíhá až do západu Slunce Přednášky a program ve Sklárně:
 • 13:30: Bc. Petr Horálek - Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř
  (Cestopisné vyprávění o místech, kam se člověk často nedostane a kde v noci vládne stále ještě černočerná obloha. Uvidíte jedny z nejkrásnějších fotografií hvězdné oblohy na světě.)
 • 15:00 - Mgr. Martin Gembec: Krásy letní oblohy - interaktivní beseda pro celou rodinu
  (Přijďte s vašimi dětmi, bude to stát za to. Amatérský astronom a profesionální učitel ví jak na to.)
 • 16:00 - Mgr. Pavel Gabzdyl - Vše, co jsme věděli o Měsíci, je jinak
  (Pracovník Hvězdárny a planetária v Brně Pavel Gabzdyl se specializuje na naše nejbližší těleso a má k němu i osobní vztah. Proto je jeho přednáška svými zajímavostmi doslova strhující.)
 • 17:30 - Mgr. Petr Scheirich - Historie navigace
  (Jestli jste nikdy neviděli námořního důstojníka v uniformě a neslyšeli o navigaci jednoduchými prostředky, pak nesmíte chybět. Protože astronom Petr Scheirich se plaví na české plachetnici La Grace a jezde navigačním důstojníkem.)

V objektu Sklárny bude instalována výstava astronomických fotografií pořízených členy Klubu astronomů Liberecka a expozice astronomické techniky. Večerní pozorování za jasného počasí. Začínáme se soumrakem a končíme, až úplně všichni zájemci odejdou.

 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Jizerka, Temné nebe, Jizerská oblast tmavé oblohy


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »