Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Automatické sondy

Automatické sondy

Významné mise automatických sond a jejich přínos vědě. Víte, jak dlouho letěla sonda k Plutu?

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 19.03.2025 od 19:15

Lidská noha sice zatím vstoupila pouze na jediné mimozemské těleso, na Měsíc, to ale neznamená, že jsme jiné objekty nenavštívili. Naše poznání významně rozšiřují sondy, které vysíláme po celé Sluneční soustavě. Navštívili jsme už všechny planety, několik asteroidů, komet i trpasličí planetu Pluto.

Jaké úžasné poznatky nám družice poslaly a jak daleké a dlouhé cesty musely absolvovat? O tom vám bude vyprávět odborný pracovník hvězdárny a popularizátor astronomie a kosmonautiky Jaroslav Maxa.

Vhodné od 11 let. Program v češtině.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Karlovy Vary


12. vesmírný týden 2025

12. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 3. do 23. 3. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer končí viditelnost planety Venuše, zůstává Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je středně vysoká. Kotouč Slunce v souhvězdí Ryb překročí 20. března nebeský rovník a začne astronomické jaro. Sonda Blue Ghost vyfotila Zemi a Slunce během zatmění z povrchu Měsíce. Na ISS dorazila posádka mise Crew-10. Při misi Transporter 13 bylo vyneseno 74 družic. Americké výzkumné mise SPHEREx a PUNCH vynesl také Falcon 9, který si v týdnu připsal pět startů. Před 60 lety vystoupil poprvé do volného kosmu Alexej Leonov.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 H5 (Lemmon).

Snímek komety C/2023 H5 (Lemmon). Měřítko snímku je 2.2"/px, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země 3.834 au, od Slunce 4.395 au.

Další informace »