Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Automatické sondy

Automatické sondy

Významné mise automatických sond a jejich přínos vědě. Víte, jak dlouho letěla sonda k Plutu?

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 23.04.2025 od 18:15

Lidská noha sice zatím vstoupila pouze na jediné mimozemské těleso, na Měsíc, to ale neznamená, že jsme jiné objekty nenavštívili. Naše poznání významně rozšiřují sondy, které vysíláme po celé Sluneční soustavě. Navštívili jsme už všechny planety, několik asteroidů, komet i trpasličí planetu Pluto.

Jaké úžasné poznatky nám družice poslaly a jak daleké a dlouhé cesty musely absolvovat? O tom vám bude vyprávět odborný pracovník hvězdárny a popularizátor astronomie a kosmonautiky Jaroslav Maxa.

Vhodné od 11 let. Program v češtině.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Karlovy Vary


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »