Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Den s PP ČAS v NTM

Den s PP ČAS v NTM

V březnu opět pořádá Pražská pobočka ve spolupráci s NTM společnou akci „Den s PP ČAS v Národním technickém muzeu“. Na programu dne jsou přednášky Milana Halouska, Petra Kulhánka a pozorování Slunce

Místo konání akce: Národní technické muzeum, Praha
Typ akce: Akce ČAS
Termín konání akce: 17.03.2018 od 9:30 do 16:00

V březnu opět pořádá Pražská pobočka ve spolupráci s NTM společnou akci „Den s PP ČAS v Národním technickém muzeu“. Na programu dne jsou tyto přednášky:

10:00 – Milan Halousek, předseda Astronautické sekce
Kosmická technika období příštích
Jaká technika bude v dohledné době létat do vesmíru. Kdo je ve hře a jaké cíle si stanovil. Jaké jsou možnosti nových technologií.

14:00 – Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Kvantové počítače
Dosud neodezněla elektronická revoluce, která nám přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už klepe na dveře revoluce „spinová a kvantová“. Namísto náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Kvantové počítače jsou natolik velkým technologickým skokem, že opět mohou změnit naši civilizaci k nepoznání. Jejich éra právě přichází.

Během celého dne budou před budovou NTM dalekohledy pro pozorování Slunce (sluneční skvrny, protuberance) či pozemských objektů (v případě nepříznivého počasí) s odborným výkladem pro širokou veřejnost. Pro členy PP ČAS je zajištěn po předložení legitimace volný vstup do muzea. Veškerý program bude volně přístupný návštěvníkům NTM.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »