Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Den vlašimské hvězdárny

Den vlašimské hvězdárny

Zveme vás na vlašimskou hvězdárnu, v pátek 13. května 2022 si připomeneme otevření hvězdárny pro veřejnost v roce 1961 komponovaným odpolednem v areálu hvězdárny a od 18:30 přednáškou "Evropská jižní observatoř a ALMA" - Mgr. Miroslav Bárta, Ph.D., vedoucí Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Místo konání akce: Blanická 1095, Vlašim, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.05.2022

Program Dne vlašimské hvězdárny:

  • 16:00 – 18:00 budou komentované prohlídky meteostanic na pozemku hvězdárny, v případě jasného počasí pozorování slunečních aktivit dalekohledem v hladině H-alfa, prohlédnout si mohou návštěvníci i interiér hvězdárny,
  • v 18:30 začíná přednáška "Evropská jižní observatoř a ALMA" aneb ty největší astronomické přístroje světa pod tou nejzářivější oblohou, kterou si pro návštěvníky hvězdárny připravil Mgr. Miroslav Bárta, Ph.D., vedoucí Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Právě současná astronomie je tou nejdynamičtěji se rozvíjející vědou, která má k dispozici nejdůmyslnější techniku a nejpokročilejší technologie k výzkumu vesmíru. Lídrem výzkumu je Evropská jižní observatoř (ESO), tato mezivládní vědecko-technická organizace uskutečňující ambiciózní program zaměřený na projektování, konstrukci a provozování výkonných pozemních pozorovacích zařízení, která mají umožňovat důležité vědecké objevy v astronomii. ESO provozuje v oblasti pouště Atacama v Chile tři unikátní observatoře světové úrovně. Jak pokračuje výstavba? Co zažil přednášející na své cestě k observatořím? Jaké jsou možnosti výzkumu vesmíru? Jsme ve vesmíru sami? Na tyto a další otázky bude odpovídat dr. Miroslav Bárta, zakládající člen Vlašimské astronomické společnosti o.p.s.

Na závěr přednášky proběhne soutěž o ceny pro děti.

Přednáška o ESO a ALMA Autor: Vlašimská astronomická společnost.
Přednáška o ESO a ALMA
Autor: Vlašimská astronomická společnost.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , ESO


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »