Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Hodina Země 2017: Přednáška a výstava Tajomstvá nočnej oblohy

Hodina Země 2017: Přednáška a výstava Tajomstvá nočnej oblohy

Nenechte si ujít oslavu Hodiny Země unikátním programem ve slovenském Púchově. Uvidíte jedinečnou výstavu, poslechnete si přednášku o fantastických končinách na zeměkouli a zažijete tmu při symbolickém zhasnutí města na celou hodinu, ve které budete moci pozorovat při jasném počasí klenoty nočního nebe!

Místo konání akce: Štefánikova 2002, 020 01 Púchov, Slovensko
Typ akce: Akce pro rodiny s dětmi
Termín konání akce: 25.03.2017 od 18:00 do 21:30

Program

  • 18:00 Otevření výstavy Tajomstvá nočnej oblohy + hudební vystoupení
  • 19:00 Přednáška Petra Horálka Lovy skvostů temné oblohy
  • 20:30 Symbolické zhasnutí města Púchov a pozorování noční oblohy či náhradní program
  • 21:30 Konec akce

Hodina Země a výstava Tajomstvá nočněj oblohy 25. března 2017 v Púchově. Autor: Púchovský eko-astro klub.
Hodina Země a výstava Tajomstvá nočněj oblohy 25. března 2017 v Púchově.
Autor: Púchovský eko-astro klub.

O výstavě

Tajomstvá nočnej oblohy

Výstava Tajomstvá nočnej oblohy v Púchově. Autor: Púchovský eko-astro klub.
Výstava Tajomstvá nočnej oblohy v Púchově.
Autor: Púchovský eko-astro klub.
Na více jak 100 panelech budou důmyslně rozprostřeny ty nejzajímavější snímky Mariana Mičúcha, Fero Micháleka, Ondreje Kralika, Miry Jedličky, Samo Tomana, Juraje Urbana, Patrika a Ruda Formankových, Borise Kardose a českého fotografa Petra Horálka. Budete se moci doslova dotknout Mléčné dráhy, spatřit jedinečné nebeské úkazy či pocítit nadšení z pohledu do tmavého hvězdnatého nebe. Výstava bude v sále Domu Kultúry odhalena již 15. března.

O přednášce

Přednáška cestovatele, spisovatele a astrofotografa Petra Horálka vás zavede pod úchvatné hvězdné nebe tuzemských i vzdálených končin naší planety.

Lovy skvostů temné oblohy
Jsme zvyklí z učebnic, že v noci vidíme hvězdy, a mnohým toto stačí. Hvězdná obloha ovšem nabízí mnohem, mnohem více. Není to jen Mléčná dráha, kterou si mnozí dnes již ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Dokonce existují i některé úkazy, které nejsou dodneška spolehlivě vysvětleny, neboť se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. A s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A neposledně, tedy možná hlavně – opravdu tmavá obloha nabízí ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu. Co je to fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří? I to se na přednášce prokládané autentickými fotografiemi autora dozvíte. Součástí bude také autogramiáda lektorovy knihy „Dobytí jižního hvězdnatého ráje“.

Video: Upoutávka na knihu Dobytí jižního hvězdnatého ráje

Akci pořádá Púchovský eko-astro klub ve spolupráci s Domem Kultúry Púchov při příležitosti mezinárodní akce Hodina Země.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Petr Horálek, Hodina Země


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »