Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jupiter a Saturn – setkání obrů

Jupiter a Saturn – setkání obrů

Přinesou právě soustavy Jupiteru a Saturnu řešení odvěké záhady života ve vesmíru?

Místo konání akce: Pod Hvězdárnou 768, Ďáblice, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 23.09.2020 od 18:00 do 20:00


Od letošního léta vévodí noční obloze obří planety – Jupiter a Saturn. V prosinci nám pak nabídnou vzácnou podívanou v podobě těsného přiblížení neboli konjunkce. Představíme si obě obří planety tak, jak je můžeme pozorovat v dalekohledu, ale i v mnohem bližším pohledu zprostředkovaném kosmickými sondami.

Co se skrývá v nitru těchto plynných světů, na nichž bychom nenašli ani kousek pevného povrchu? Jak přišel Saturn ke svým prstencům? Co se skrývá pod ledovými kůrami jejich četných měsíců?
 

Přednáší RNDr. Tomáš Petrásek, PhD.

Podrobnosti na stránkách Hvězdárny Ďáblice
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Jupiter, Saturn


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »