Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jurij Gagarin, ten který nás pozval do vesmíru

Jurij Gagarin, ten který nás pozval do vesmíru


Místo konání akce: Raisova 310, Železnice, Jičín, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.04.2021 od 19:00

Premiéra videopřednášky bude 12.4.2021 na tomto odkaze: https://youtu.be/vovMpQ0dlM0

Přednáška k 60. výročí první cesty člověka do vesmíru. Kosmický let Jurije Gagarina trval ve středu 12. dubna 1961 pouhých 108 minut, přesto se navždy zapsal do dějin lidstva.

Co historickému okamžiku předcházelo, a co po něm následovalo? Jaké byly osudy Gagarina a jeho následovníků? A jak to bylo s těmi, kteří údajně letěli do vesmíru již před Gagarinem?Krátký život prvního kosmonauta světa se uzavřel už v roce 1968. Jak to bylo s dodnes přesně neobjasněnými událostmi Gagarinovy tragické smrti? Opravdu zahynul při havárii vojenské stíhačky, nebo dodnes létá vesmírem, jak o tom polemizují některé konspirační teorie?

Jedná se o hodinovou přednášku od Milana Halouska s použitím autentických fotografií i videozáznamů. 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednášky, Přednáška , Yuri gagarin, Jurij Gagarin, Gagarin, Hvězdárna Jičín, Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín


16. vesmírný týden 2021

16. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 4. do 25. 4. 2021. Měsíc na večerní obloze bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Mars je večer nad západním obzorem. Do středy jsou nad ránem jsou dobré podmínky pro pozorování komety C/2020 R4 (ATLAS). Ráno nad jihovýchodem jsou nízko nad obzorem Saturn a Jupiter. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-17. K ISS má odstartovat čtyřčlenná posádka v lodi Crew Dragon. Vrtulníček Ingenuity úspěšně otestoval nový palubní software a na pondělí je v plánu pokus o vzlet. OSIRIS-REx naposledy vyfotila místo odběru vzorků z planetky Bennu. Před 50 lety vynesla raketa Proton-K první orbitální stanici Saljut.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »