Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kolofota - seminář o astrofotografii

Kolofota - seminář o astrofotografii

Kolofota (30. září až 6. října), seminář o astrofotografii

Místo konání akce: Humenné, Slovensko
Typ akce: Školení/Kurz/Workshop
Termín konání akce: 30.09.2024 – 06.10.2024

Má trochu jiný průběh, ale na stejném místě. Společný program je jenom na víkend, ale celý týden je k dispozici prostředí hvězdárny pro použití vlastní dalekohledů a foťáků. Stránky a informace k setkání jsou zdehttps://kolofota.astrokolonica.sk/ , tak, jak je sepsal Mgr. Róbert Adam, manažer pro astrofotografii v projektu Cez Poloniny ku hviezdam. Před cestou na setkání je zase dobré zkouknout počasí a případně přibalit pohorky na procházky, pokud budou deště. Fotit se při nich opravdu nedá.

My jsme společnou část strávili v planetáriu a jednak prošli zkušenosti s programy, které používá Kolonická hvězdárna, a pak se také podívali na fotky, které se nám účastníkům podařily. Programová část se hodně točila kolem CCDCiel, který slouží jako řídící software pro většinu přístrojů, které hvězdárna pro focení a řízení spektroskopů používá.

A jak mohou vypadat záběry z Kolonice? No třeba jako PuWe1 a lépe ????. 

Mlhovina PuWe1 Autor: Karel Kolomazník
Mlhovina PuWe1
Autor: Karel Kolomazník




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Astronomický sraz, Astrofotografie , Seminář, Hvezdáreň Kolonické sedlo


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »