Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kosmonautika v roce 2024 a výhled na rok 2025

Kosmonautika v roce 2024 a výhled na rok 2025

Tradiční únorová přednáška o dění v kosmonautice.

Místo konání akce: Štefánikova hvězdárna
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 26.02.2025 od 18:00 do 20:00

Tradiční únorová přednáška nejen pro členy Pražské pobočky České astronomické společnosti o událostech v kosmonautice, které se udály v uplynulém roce a o vyhlídkách na rok 2025 přednese opět Milan Halousek, předseda Astronautické sekce. Přednáška proběhne v sále Štefánikovy hvězdárny na Petříně v Praze ve středu 26. února 2025 od 18 hodin.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: PP ČAS, Kosmonautika, Milan Halousek


3. vesmírný týden 2026

3. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 1. do 18. 1. 2026. Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem je vidět ráno a dopoledne. Večer je jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem jsou Jupiter a Uran. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je trochu zvýšená a nastala i slabší polární záře. Po startu Falconu 9 z Kalifornie mohli pozorovatelé v Evropě spatřit jeho horní stupeň, když vypouštěl zbytky paliva před deorbitací. Mise Crew-11 na ISS končí asi o měsíc dříve pro zdravotní potíže jednoho z členů. Je možné, že 17. ledna začne vývoz rakety SLS mise Artemis II kolem Měsíce. Před 40 lety sledovala sonda Voyager 2 zblízka planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »