Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Mgr. Karel Drábek: Co nám v Čechách zbylo po potopě světa

Mgr. Karel Drábek: Co nám v Čechách zbylo po potopě světa

Odkud se vzaly pískovcová skalní města v české krajině?

Místo konání akce: HaP Praha, Hvězdárna Ďáblice,Pod hvězdárnou 768, Praha 8
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 14.05.2018 od 18:30 do 20:00

Asi před 100 miliony let, v období svrchní křídy, došlo k celosvětovému zvýšení hladiny moří. U nás byla postupně zaplavena severní část území. Záplava netrvala z geologického hlediska dlouho, jen něco přes 10 milionů let, Zbyly po ní části pobřeží, plážové sedimenty a také pískovce našich známých skalních měst.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Geologie


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Nikon, ohnisko 18mm

Další informace »