Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Mikroexpedice Amatérské prohlídky oblohy

Mikroexpedice Amatérské prohlídky oblohy

Chcete zažít Astronomickou expedici na vlastní kůži? Nesplňujete věkový limit 15-26 let, který požadujeme pro přijetí na Astronomickou expedici? Nevadí, pak je pro vás Mikroexpedice Amatérské prohlídky oblohy! 0. ročník se bude konat 19. - 21. 5. 2023 v obci Sítiny nedaleko Ústí nad Orlicí!

Místo konání akce: Sítiny, Svatý Jiří, Česko
Typ akce: Astronomické setkání
Termín konání akce: 19.05.2023 od 18:00 – 21.05.2023

Znáte Astronomickou expedici, kterou každý rok pořád Amatérská prohlídka oblohy (APO)? Tato akce pro mládež ve věku 15-26 let probíhá již 65. rokem a my ji chceme letos pořádat ve víkendové podobě pro všechny zájemce o astronomii nehledě na jejich věku. Mikroexpedice se bude konat na pozemku v obci Sítiny nedaleko Chocně, kde letos bude již potřetí probíhat Astronomická expedice.

Půjde tedy o pozorovací víkend, který bude napěchovaný přednáškami renomovaných odborníků a v pátek a v sobotu večer bude za příznivého počasí probíhat pozorování noční oblohy s technikou, kterou si sami přivezete a kterou poskytne APO. Po celou dobu bude zajištěno stravování. Nocleh je možný ve stanu, který si sami přivezete, na zahradě pozemku nebo například na matraci a ve spacáku kdekoliv v budově.

Cesta do Sítin

Do Sítin se dá nejlépe dostat autem, přiemž parkovat se dá přímo u pozemku. Nejlepší spojení do Sítin je pak vlakem do Chocně, odkud se dá pokračovat autobusem nebo přímo domluvit s někým, kdo pojede autem, na nějakém vyzvednutí. Z Chocně jsou Sítiny už pak jen cca 5 minut autem. Při plánování trasy doporučujeme využít službu Mapy.cz nebo Google Mapy.

Stravování

Stravování zajistí profesionální kuchař. V den příjezdu nás bude čekat večeře a půlnočka. V případě nepříznivého počasí pro pozorování si opečeme ještě špekáček u táboráku. V sobotu nás bude čekat snídaně, oběd, večeře a opět půlnočka. V neděli pak snídaně a oběd. Na místě bude možné si uvařit kávu nebo čaj, připravit vodu či vodu se sirupem. Pro stravování si doporučujeme přivézt vlastní ešus nebo talířek s příborem a hrnek na pití, avšak nějaké omezené množství nádobí se na místě najde! 

Nocleh

Nocleh je možný ve vlastním stanu na pozemku nebo po domluvě na matraci uvnitř budovy, kde bude probíhat i další program. V případě velkého zájmu o nocleh uvnitř se budeme muset nějak spravedlivě rozdělit.

Program

Během Mikroexpedice se můžete těšit na několik přednášek. Přednášet budou například Jan Veleba, Roman Ponča, Marek Kolasa, Robert Kratochvíl a další. Kromě přednášek bude spousta prostoru pro diskuze mezi účastníky a různé workshopy (zatím je v plánu drobný workshop krajinářské astrofotografie). V případě příznivého počasí bude večer probíhat pozorování noční oblohy všemi dostupnými přístroji, pokročilejší se mohou vrhnout na fotografování. V případě nepříznivého počasí si můžeme sednout k ohni a opéct špekáček, případně vymyslíme nějakou náhradní přednášku. Program si můžete prohlédnout prostřednictvím tohoto odkazu.

Cena

Každý účastník mikroexpedice zaplatí účastnický poplatek 1000 Kč, členové APO (ČAS) a studenti pouze 800 Kč (poplatek je určen na stravu, nájem a honorář pro přednášející).

Na Mikroexpedici se můžete hlásit do 17. května 2023 nejlépe pomocí přihlašovacího formuláře nebo kontaktováním některého z členů organizátorů. Kapacita je omezena na 40 účastníků, proto s přihlašováním neváhejte.

Pokud se nakonec rozhodnete nepřijet, tak pokud se odhlásíte do 12. 5. 2023, tak máte nárok na vrácení 100 % účastnického poplatku, po tomto datu vrátíme pouze 50 % z účastnického poplatku.

Účastnický poplatek posílejte prosím předem nejpozdějí do 17. 5. 2023 na účet 2700452453/2010 (do zprávy pro příjemce nutno napsat „Mikro APO23  a své jméno a příjmení“). Platby na místě nebudou možné!

V případě zájmu o další informace nás kontaktujte na e-mailu apo@astronomie.cz.

Pro aktuální informace sledujte naši facebookovou stránku a stránky České astronomické společnosti.

 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Mikro APO, Mikroexpedice APO, APO, Amatérská prohlídka oblohy, Pozorovací víkend, Pozorování 


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »