Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Miloslav Zejda: Život hvězdných párů

Miloslav Zejda: Život hvězdných párů

Přednáška v Unisféře pro širokou veřejnost na téma vesmírných dvojic, u nichž společně odkryjeme tajemství. Na akci je nutné si rezervovat místo.

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 22.01.2025 od 17:00 do 18:00

Anotace:

Život hvězdných párů v šoubyznysu nebo v královských rodinách je pod neustálým dohledem fotografů a novinářů nejen bulvárního tisku bažících po odhalení senzačních tajemství. Vesmírných hvězdných párů je obrovské množství, nelze je podrobně sledovat všechny. Jejich tajemství poznáváme systematicky, postupně. Už téměř 70 let sice víme mnohé o tahanicích o hmotu v těsných dvojhvězdách, ale některé etapy jejich života jsou pro nás stále záhadou (60 min.).

Prodej vstupenek na našem e-shopu: https://go.slu.cz/unisferafu.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Unisféra


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »