Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Mimořádný seminář Astronomického ústavu UK: hvězdy pod drobnohledem

Mimořádný seminář Astronomického ústavu UK: hvězdy pod drobnohledem

Dovolujeme si vás pozvat na mimořádný seminář Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, na němž se svou přednáškou na téma Stellar physics at high angular resolution vystoupí Denis Mourard z francouzské Observatoire de la Côte d'Azur. Veřejně přístupná přednáška bude proslovena v anglickém jazyce v posluchárně T2 trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 26.06.2017 od 11:00 do 12:10

Program dalších mimořádných seminářů Astronomického ústavu UK:

27.6.2017:
Chemical enrichment of clusters of galaxies and the large scale structure of the Universe
presented in English by: Norbert Werner (MTA-Eötvös Loránd University, Budapest, Hungary; Masaryk University, Brno, Czech Republic; Hiroshima University, Japan)

28.6.2017:
Formation of globular clusters with multiple stellar populations
presented in English by: Kenji Bekki (International Centre for Radio Astronomy Research, University of Western Australia, Perth, Australia)

29.6.2017:
Fermi satellite, gravitational waves detected by Advanced LIGO (GW150914 and GW151226) and the gamma-ray bursts
presented in English by: Péter Veres (University of Alabama in Huntsville, USA)

Kromě mimořádných seminářů Astronomického ústavu Univerzity Karlovy pořádáme v průběhu výukových částí akademického roku (od října do května, s výjimkou několika týdnů na přelomu ledna a února) rovněž semináře pravidelné. Konají se vždy ve středu od 10 hodin a 10 minut v posluchárně T1 v hlavní budově trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Všechny naše semináře jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Seminář Astronomického ústavu UK, Přednáška , Astronomický ústav UK


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »